Moment zatrzymania - to znaczy, że już więcej nie schudnę?

Moment zatrzymania - to znaczy, że już więcej nie schudnę?

Moment zatrzymania - to znaczy, że już więcej nie schudnę?

Przychodzi taki dzień, gdy stajesz na wadze i mówisz sobie dość! Pełna dobrych chęci planujesz dietę odchudzającą i ćwiczenia. Początki są ciężkie, gdyż zmianie musi ulec bardzo wiele. Ilość i wielkość porcji, pory spożywania posiłków, samozaparcie do picia większej ilości wody, motywacja do ćwiczeń…

Etap „zatrzymania” ma dwie niezmienne cechy, otóż jest NIEUCHRONNY i  PRZEJŚCIOWY! – mówi ekspert z Centrum Dietetycznego Naturhouse, Katarzyna Payerhin. Nieuchronny, bo pojawia się u każdej osoby walczącej z nadmiernymi kilogramami, niezależnie od ilości prób (chociaż im więcej prób, tym większe prawdopodobieństwo, że szybciej przejdziemy do etapu „zatrzymania”), przejściowy, bo zazwyczaj nie trwa dłużej niż 3-4 tygodnie (oczywiście o ile nie zaczniemy popełniać błędów dietetycznych, które go przedłużą).

Czas, na jaki waga się zatrzyma, jest uzależniony od kilku czynników. Przede wszystkim od naszych doświadczeń z odchudzaniem. To ile razy i z jaką intensywnością byliśmy na diecie nie pozostanie bez wpływu na kolejne próby. Drugim ważnym czynnikiem jest systematyczność w przestrzeganiu pewnych zasad. W momencie, gdy waga stanie, spada nasza motywacja. Trzeba przetrwać ten moment i ze zdwojoną siłą wytrwać w postanowieniach. Jeżeli stosujesz dietę niskokaloryczną, ubogą w składniki odżywcze, etap ten też może ulec wydłużeniu, gdyż organizm wykorzysta go na regenerację i uzupełnienie niezbędnych składników.

Gdy minie okres „zatrzymania”, proces odchudzania wróci do normy. Kilogramów zacznie znowu ubywać. Podstawa to systematyczność i wsparcie profesjonalnego dietetyka, który nie tylko podsunie smaczne pomysły na posiłki, ale również nie da nam poddać się chwilowym niepowodzeniom.

Motywacją do kontynuacji procesu odchudzania w okresie „zatrzymania” mogą być sukcesy innych osób, którym udało się pozbyć nawet kilkudziesięciu kilogramów.

Zobacz sukcesy innych >>

Zdaniem dietetyka - mgr Katarzyna Payerhin

Proces odchudzania przebiega etapowo. Zwykle na początku zauważamy duży i szybki spadek wagi, co związane jest z wprowadzonymi zmianami. Ten pierwszy etap może trwać nawet kilka tygodni, lub zakończyć się już po 2-3. Mówimy wtedy o „zatrzymaniu wagi”, z którym spotyka się każda odchudzająca się osoba. Często jest to spowodowane „reakcją obronną” organizmu, szczególnie jeśli wcześniej podejmowaliśmy już próby odchudzania na własną rękę. Ważne, aby się nie poddać i przetrwać „moment zatrzymania”. Po pewnym czasie kilogramów znów zacznie ubywać. Podstawa to systematyczność i wsparcie profesjonalnego dietetyka, który zastosuje odpowiednie postępowanie i suplementację, dzięki czemu zmobilizuje organizm do dalszego skutecznego odchudzania.

2020-05-12 12:14:00 742 viewed
Komentarze