Suplementy diety – czy warto z nich korzystać?

Suplementy diety – czy warto z nich korzystać?

Suplementy diety – czy warto z nich korzystać?

Nietrudno zaobserwować, że od pewnego czasu rynek suplementów diety stale się powiększa. Apteczne półki uginają się od nowoczesnych preparatów, w radiu i telewizji  dominują reklamy środków, które gwarantują nam rozwiązanie wszelkich problemów i dolegliwości zdrowotnych od łamliwych paznokci, po spowolnienie procesów starzenia się organizmu. Czy faktycznie w dzisiejszych czasach suplementacja jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania? Pytamy eksperta.

Suplement dobrze dobrany

Podejmując decyzję o włączeniu suplementacji, powinniśmy kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim musimy wiedzieć jakie są potrzeby naszego organizmu oraz jaki efekt chcemy osiągnąć sięgając po suplementację. Nie każda substancja czynna będzie działała w ten sam sposób u wszystkich przyjmujących ją osób, ponieważ nie każda osoba będzie jej potrzebowała. Aby suplementacja dawała wymierne korzyści, konieczna jest wiedza na temat substancji zawartych w danym preparacie, sposobu ich działania oraz ewentualnych przeciwwskazań. – mówi Katarzyna Payerhin, dietetyk Naturhouse. Suplement powinien być dobrany pod okiem specjalisty – lekarza lub dietetyka, który uwzględni nasz dotychczasowy sposób odżywania, stan zdrowia, ewentualne niedobory i potrzeby organizmu. Każdy organizm jest nieco inny, mamy odmienne zapotrzebowanie oraz odmienne problemy. Rolą dietetyka, lekarza czy farmaceuty jest dobór suplementacji, która będzie odpowiadała na konkretne potrzeby danego organizmu.Tylko wtedy będzie skuteczna – stwierdza dietetyk. Podstawowym błędem jest sięganie po preparaty bez konsultacji z ekspertem.

Ważna jakość

Niezwykle istotna jest również jakość kupowanych suplementów. Nie wszystkie preparaty są skuteczne i mają jednakowo silne działanie. Jest to zależne od składu, głównie jednak od pochodzenia substancji w nich zawartych. Musimy pamiętać, że aby pozyskać niektóre substancje czynne z naturalnych źródeł, musimy zastosować odpowiednią metodę ekstrakcji tych substancji. Często procesy te wymagają specjalnych technik i urządzeń, dlatego też dobrej jakości naturalna suplementacja, zawsze będzie wiązać się z wyższym kosztem w porównaniu z preparatami zawierającymi składniki syntetyczne. – podkreśla dietetyk Naturhouse.

Za czy przeciw?

Suplementy diety dobrane po konsultacji z dietetykiem i stosowane w połączeniu z odpowiednimi zaleceniami dotyczącymi żywienia dają wymierne rezultaty. Suplementacja powinna być jednak uzupełnieniem zdrowej, racjonalnej diety i nie powinna być traktowana jako główne źródło składników odżywczych lub zamiennik tradycyjnych posiłków. W konkretnych sytuacjach jak np. dieta odchudzająca, wzmocnienie lub oczyszczenie organizmu, budowanie masy mięśniowej, walka z cellulitem itp., odpowiednio dobrana suplementacja pomoże uzyskać pożądane efekty i utrwalić je. Trzeba jednak sięgać po wysokiej jakości, sprawdzone produkty naturalnego pochodzenia z minimalną ilością substancji dodatkowych i konserwantów. Powinniśmy ponadto unikać suplementacji z nieznanych źródeł np. dostępnych jedynie w intrenecie, których pochodzenie oraz skład nie są do końca znane. – dodaje Katarzyna Payerhin, dietetyk Naturhouse

Pamiętajmy że, dobór sprawdzonej, naturalnej suplementacji oraz zbilansowanej diety pod okiem specjalisty, w połączeniu z regularnym monitorowaniem całego procesu, gwarantuje uzyskanie pożądanych rezultatów w zdrowy i bezpieczny sposób.

2020-10-06 10:47:00 964 viewed
Komentarze