Odchudzanie - od czego zacząć?

Odchudzanie - od czego zacząć?

Odchudzanie - od czego zacząć?

Na początek warto sobie zadać pytanie i bardzo szczerze na nie odpowiedzieć: dlaczego w ogóle chcemy schudnąć? Jeśli robimy to z własnej, nieprzymuszonej woli lub dla zdrowia, to już połowę sukcesu mamy za sobą. Gorzej, jeżeli okaże się, że zaczynamy się odchudzać dla kogoś lub zmusza nas do tego otoczenie, a my wolimy siebie w bardziej okrągłej formie. Nic tak nas nie demotywuje, jak przymus lub cudze zachcianki, realizowane naszym kosztem.

Taka sytuacja dodatkowo może prowadzić do pogłębienia frustracji związanych z naszym wyglądem, postrzeganiem nas przez otoczenie i samoakceptacją. Może spotęgować się także uczucie porażki, możemy silniej odczuwać trudy bycia na diecie, a co za tym idzie przygnębienia, a nawet w skrajnych przypadkach depresji. Jednak jeśli podjęliśmy już wysiłek, żeby zacząć się odchudzać, stwórzmy dobry plan i zapewnijmy sobie odpowiednie wsparcie. Przede wszystkim zróbmy to wszystko dla siebie i swojego zdrowia. Jeśli chcesz się odchudzać, ale nie wiesz od czego zacząć, dowiedz się, co na ten temat mówią dietetycy.

Jak zacząć odchudzanie?

Najważniejsze to mieć konkretny plan lub metodę, jasno określić swój cel i jego realizację w czasie – mówi Katarzyna Payerhin, dietetyk Naturhouse i dodaje – kluczem jest poznanie swojego organizmu – jego mechanizmów i potrzeb. Planowanie pomoże nam też w zniwelowaniu lub zapobieżeniu efektowi jo-jo. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość, ponieważ coś takiego, jak efekty natychmiastowe nie istnieje, bo one też natychmiastowo mogą zniknąć. Kontrola utraty wagi oraz jej efektów w naszym organizmie pozwala dietetykowi określić w jakim tempie możemy „zrzucać kilogramy”. Ogólnie przyjętą zasadą jest pozbywanie się nie więcej niż 0,5 do 1 kg tygodniowo, aby robić to bez uszczerbku na zdrowiu. Zbyt gwałtowne chudnięcie wpływa na niekontrolowany powrót do poprzedniej wagi. Wiele osób uznaje to za porażkę odpuszcza dietę lub stara się znaleźć kolejny sposób, inną radę na to, jak zacząć odchudzanie. Tu ponownie warto sobie zadać pytanie, na czym tak naprawdę nam zależy: na efekcie „Wow!” czy dobrym samopoczuciu, zdrowiu i pięknym wyglądzie na długi czas? Jeśli na tym drugim, to należałoby przemyśleć, czy nie warto byłoby skorzystać z pomocy specjalisty, który podpowie nam, od czego zacząć odchudzanie i osiągnąć widoczne i długotrwałe rezultaty.

Wsparcie

Niektórzy mawiają, że „wszystko jest w naszej głowie” i tak rzeczywiście jest z odchudzaniem. Przekonanie do tego, co robimy oraz wiara w siebie mogą czynić cuda, a na pewno pomagają nam się odblokować psychicznie, co ma wpływ na pracę organizmu podczas diety. Jeśli jednak mamy słaby charakter, pozwólmy sobie pomóc – zachęca Katarzyna Payerhin. Wsparcie psychiczne jest tak samo ważne, jak ustalenie właściwej diety z ekspertem. Każdy organizm jest inny, a do tego dochodzi nasz tryb życia, przebyte choroby i aktualny stan zdrowia oraz oczekiwania wobec diety. Aby osiągnąć cel, należy te wszystkie aspekty wziąć pod uwagę. Dietetyk pomaga ustalić plan działania i możliwy do osiągnięcia w określonym czasie cel, ale równie ważne jest to, że kontroluje przebieg procesu odchudzania i na bieżąco jest w stanie zareagować na potrzeby organizmu poddanego diecie. Pomaga również dobrać potrzebne preparaty uzupełniające dietę lub wspomagające np. wydalanie wody z organizmu. Dietetyk wspiera i motywuje do działania, to jego ważna rola. – dodaje dietetyczka. Równie ważne jest, gdy ktoś bliski może nas wspierać w zmianie sposobu odżywiania się i np. jeść z nami jeden posiłek dziennie przyrządzony zgodnie z zasadami diety, chwalić efekty, zaangażować się w poznanie zasad naszej kuracji.

Dieta i co dalej?

Jeśli osiągnęliśmy zamierzone efekty i satysfakcjonuje nas nasz wygląd i samopoczucie to jedynym co nas może martwić jest pytanie - czy doświadczymy efektu jo-jo? Aby się przed nim uchronić jest potrzebny tzw. proces stabilizacji. Stabilizacja to nic innego, jak wyprowadzenie z diety i ustalenie zdrowego sposobu odżywiania się dla konkretnej osoby, po zakończeniu diety odchudzającej. Po prostu dbamy o to, co jemy i nie powielamy złych nawyków. Czekolada, alkohol, golonka - tak, ale nie nawykowo. To co najczęściej podkreślają nasi klienci to dobre samopoczucie, kiedy stosują się do zaleceń stabilizacyjnych – nie chcą z niego rezygnować i dlatego realizują zasady zdrowego odżywiania na co dzień. Na tym polega reedukacja żywieniowa – uczymy się na nowo, jak zdrowo gotować i jeść – podsumowuje Katarzyna Payerhin, dietetyk Naturhouse.

Umów się na konsultację w Centrum Dietetycznym Naturhouse i dowiedz się, jak zacząć się odchudzać i sprawić, by dieta odchudzająca przynosiła długotrwałe efekty.

2020-05-12 11:16:00 867 viewed
Komentarze