Zupa dyniowa
Składniki
łyżka oliwy z oliwek
1 średnia cebula
1 ząbek czosnku
1/2 kg dyni obranej i pokrojonej w kostkę
1 marchew obrana i pokrojona w talarki
1/2 l bulionu warzywnego lub drobiowego
szklanka soku pomaranczowego i starta skórka pomarańczy
garść pestek dyni
sól, pieprz
Przygotowanie
W dużym garnku rozgrzać oliwę, wrzucić pokrojoną cebulę i dusić przez 3 minuty aż będzie miękka. Dodać czosnek, dynię i marchewkę, dusić przez około 2 minuty stale mieszając. Wlać bulion, sok z pomarańczy, dołożyć startą skórkę i podgrzewać około 30 minut, aż dynia zmięknie. Po tym czasie zupę zmiksować na puree, doprawić solą i pieprzem. Zupę wlać do naczynia i posypać podprażonymi delikatnie pestkami dyni oraz natką pietruszki.
Czy wiesz, że?
Dynia stanowi nie tylko wspaniałą ozdobę jesiennego ogrodu, ale też jest fantastycznym materiałem kulinarnym. Nadaje się do potraw słonych i słodkich, jest niezwykle aromatyczna, można ją bez obaw podawać małym dzieciom, a do tego jest bogata w związki mineralne i witaminy.
- Dynia jest bardzo nisko kaloryczna: 100g to tylko około 30kcal! Dodatkowo jest sycąca, więc sprawia, że szybciej czujemy się najedzeni. Pomarańczowy kolor tego owocu nieodzownie kojarzy nam się z β-karotenem i słusznie! W 100g dynia zawiera aż ok. 450µg witaminy A, co stanowi dzienne zapotrzebowanie dla dzieci i połowę zapotrzebowania dorosłych na tę witaminę.
- Poza pomarańczowym miąższem, dynia zawiera też bardzo smaczne pestki. Często są one niedoceniane i zwyczajnie wyrzucane do kosza w procesach przetwórczych. To duży błąd! W pestkach dyni zawarta jest bardzo duża dawka magnezu niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i układu krążenia; fosforu potrzebnego dla naszych kości; cynku, który poprawia kondycję naszej skóry oraz witamin z grupy B.
- Dynia nie kumuluje szkodliwych związków zawartych w sztucznych nawozach takich jak azotany czy metale ciężkie (np. ołów), dlatego zrobione z niej zupki świetnie nadadzą się na pierwsze posiłki dla naszych maluszków.